• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

EVLİYA ÇELEBİ KEMAH YOLCULUĞU MERKEZ

Erzurum’dan Kemah’a gelirken Fırat Nehri üzerinde bir göz büyük köprüden geçtik, 500 adam yokuş yukarı gidip Keban adlı kayalı yerleri aştılar ki, göklere baş uzatmış kayalardır. Kaleye çıkarken bu Keban kayaları sağ tarafa düşmüş çok derin cehennem çukuru gibi uçurumludur. Kaleye çıkarken bu Keban Kayaları sağ tarafa düşmüş çok derin ve cehennem çukuru gibi uçurumludur.

Ve Munzur Çayı dedikleri nehircik bu mahalde Fırat Nehri’ne karışır. Bu Munzur Nehrinin kaynağı, Munzur Dağı’ndan doğup şehrin bahçeleri içinde olan Satır Deresi’yle bir olup Keban altında Fırat Nehri’ne karışır, berrak ab-ı hayat, bir ak saf sudur.

Bu yere yakın Ali Kayası derler bir kaya vardır. Bu şehir halkının inançlarınca Hazreti Ali gelip belini dayayıp istirahat ettiği için hala bel ağrısına tutulan kimse o kayaya belini dayasa Allah-u Teâla’nın emriyle şifa bulur, ama hassası Allah’tandır. Mıknatıs taşı gibi bir taştır. Bu şehir halkı bu kayaya Eğerli kaya derler.

Bu kayadan yokuş yukarı gidince varoş kefere mahallesidir. Toplam (---) 300 adet toprak ile örtülü bağsız ve bahçesiz hanelerdir. Ve bütün re ’ayası Ermenilerdir. Bütün çarşı Pazar bu varoştadır. Hepsi büyük küçük 300 dükkândır. Ama kargır yapı bedesteni yoktur. İki hanları var, iki hamamı, biri ulu cami ile mahkemeye bitişik çorbacı hamamı derler, Keban’a yakın Fırat nehri kenarında Kethüda yeri Hamamı; Suyu havası ve yapısı tatlı eski tarz hamamdır. Ve bu varoş etrafında mahalle yoktur. Ancak bu varoştan yukarıda büyük bir kale vardır ki göklere başı çekmiştir.

Kaynak: Evliya Çelebi Seyahatnamesi