• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

MENGÜCEKLİLERDE MALATYA ŞEHRİNİN ÖNEMİ

Mengüceklilerin fikri yapısını daha iyi anlamak için Malatya çevresinin etkisinden bahsetmek gerekir. Mengücekli illerinden Divriği’nini hemen yanı başındaki Malatya’da önemli bir kültür şehri idi.

Burası ağırlıklı olarak İran kültürünün tesiri altında idi. Sadrettin Konevi’nin eserlerinden de anlaşıldığı üzere burada çok sayıda alim yetişmiştir. Ebül Ferec ve Süryanı Mihael gibi tarihçiler ve Sadreddin Konevi’nin babası Mecdud-din İshak da buralı idi.

Bölge daha çok Süryanilerin ilmi geleneklerinin de yaşadığı yer yerdi. İbn-ü Arabi burada yaklaşık 15 sene kalmıştı. Daha sonraları Mengücekli saraylarında yaşamış olan Abdulllatif Bağdadi’de “Özlediği ilmi çevreyi Malatya’da bulduğunu” söyler. Mevlana’nın babası Baha Veled de Mengücekli ili Erzincan’ın Akşehir’den sonra buraya gelir, fakar burada barınamayınca Konya’ya gider.

Böyle önemli bir kültür merkezinin Mengücekliler’e hemen sınır oluşu Divriği’yi de yakından etkilemiştir. Abdullatif Bağdadi gibi birçok alim buralardan Mengücekli illerine geçmişlerdi. Kısaca buranın özellikle Divriği bölgesindeki Mengücekli kültürüne etkisi olmuştur. Belki de Mengüekliler’deki İran kültürünün tesirlerine buranın köprü olduğu dahi düşünülebilir.