• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

MENGÜCEKLİLERDE TIP İLMİNİN ÖNEMİ

Mengücekliler özellikle tıp ilminde ileri bir düzeyde idiler. Bunu da Mengüceklilerin yaptırdıkları o dönemin en büyük şifahanelerinden anlamaktayız. Aynı zamanda dönemin en ünlü doktorları yine Mengücekli hastanelerinde ve meliklerin korumasında idiler. Bu hekimlerin bir kısmı Mengücek illerine ya dışarıdan gelmişlerdi ya da Suriye, Mısır, İran gibi yerlerden davet edilmişlerdi. Ancak Mengücekli tıbbı ileri olmasaydı bu hekimler buralarda kalırlar mıydı? Hekimlerin bir kısmı da burada yetişmiştir.

Türkiye Selçuklularında olduğu gibi Mengücekliler’de de hekim ve cerrahlık usta-çırak yöntemiyle sürdürülmüştü. Aktar ve kökçüler tıp eğitimi ve hasta tedavisinde kullanılan ilaçların yapımı için gerekli malzemelerin temininde önemli bir yer tutmuşlardır.

Gerek Erzincan gerek Divriği gibi Mengücekli illerindeki sıhhiye ve hastanelerin çokluğu bize Mengücekli tıbbının ileri bir düzeyde olduğunu bir kez daha göstermektedir.

Bu şifahanelere yatırılan hastaların baş ucunda ders verildiği gibi, hekimler buralarda akademik toplantılar yaparlar ve kendi bilgilerini her yönden arttırmaya çalışırlardı.