• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Sarıkamış Şehitlerimiz

Geçtiğimiz Temmuz ayında Radyogurbet 24'ün 2. kuruluş yıldönümü anısına çıkan Şehidim dergisi 90.000 askerimizi şehit verdiğimiz Sarıkamış destanını sayfalarına taşıdı.

Kars Sarıkamışın Allahuekber dağlarında donarakşehit düşen 90.000 askerimizi çeşitli anma  törenleriyle anıyoruz.

Sarıkamış harekatı türk tarihinin en dramatik olaylarından biridir. Elbette kahraman bir milletin evladıyız fakat bizim kahramanlıklarımız aynı zamanda zaferlerle birlikte acılarda yaşatmıştır.

Yemenin kavurucu sıcağından, Sarıkamış'ın dondurucu soğuğuna yazlık elbiseyle çarıksız giden körpe fidanların hikayesi yakar sinemizi.

Bu bir efsanenin ayakta kalma ve yaşamak için son çırpınışıydı. Asırlarca içten içe altını oyan dış ve iç mihrakların, yıkılan bir devin çıkardığı feryadının adıdır. Yemen, Çanakkale, Sarıkamış...

Sarıkamış denince, içimiz burkulur her taraf çarıksız cesetlerle görünür gözümüze, hüzün kaplar içimizi. Binlerce anadolu evladı gömüldü karlara gecenin kör vaktinde mosmor bedenleriyle.

Tabi gömemedi onu Sarıkamış bağrına acısını dayanamayıp attı baharın kardelenlerine,

Ah sarıkamış Ah!...

Sarıkamış şehitlerin yurdu, Sarıkamış acıların yurdu.

Yokluk içinde buradakı karlı dağları zemherinin kavurucu soğuğunda aşmaya çalışan, ayakkabısız, paltosuz Anadolu çocukları, hatalara kurban gitmiştir.

Biz bu şehitlere borçluyuz yaşantımızı, onlar olmasaydı belki de bu topraklarda Ruslar şimdi yaşıyor olacaklardı.

Sarıkamış Türk tarihinin ve savaşların en acı olanıdır. Bu acıyı fedakarlıkları, cesareti, ulvi davranışı en iyi şekilde idrak edip gençlerimize aktarmalıyız. Bu aslında yenilgi değil kendini feda etmenin destanıdır.

Diyeceğimiz o ki bugün Millet-i Devlet abideleşmiş kahraman Mehmetçiğimizi, kendisine layık bir şekilde anma mecburiyetindeyiz. Bu bizim boynumuzun borcudur. Sarıkamış harekatından aynı zamanda ders de çıkarmalıyız. Ve ölümsüz nağmelerle milletimizin hafızasına nakşolan bu facia  ve kahramanlık, on binlerce vatan evladının buz tutmuş feryadı, dağlardan taşlardan yankılanan, kalanların ise ağıtlarına yanık türkülerine dönüşmüş ve milletine malolmuştur. Tarihin bu acılı sayfası halkın hafızası olan türkülerle ve ağıtlarla kayda geçirilmiştir.

Geçtiğimiz aylarda Sarıkamış Kaymakamlığı Sarıkamış'ta şehit düşen 200 askerimizin isimlerini yayınladı. Bu isim listesine göre ilimiz ve ilçemizden Sarıkamış harekatında  şehit düşen askerlerimiz şunlardır.